Zabawy z głoska „c”

Kolejny raz przedszkolacy z naszej szkoły wzięli udział w zabawach z zakresu profilaktyki logopedycznej. Tym razem spotkanie dotyczyło głoski „c”.  Dla wielu dzieci głoska „c” jest bardzo łatwą  do wypowiedzenia, jednak kiedy języczek ucieka miedzy zęby to znak, że trzeba poćwiczyć jej prawidłową wymowę. A jak poprawnie powiedzieć głoskę „c”?.  Na to pytanie znają odpowiedź dzieci z naszej zerówki.

„Głoska „c”  jest wesoła, ty też przy niej uśmiechaj się.

Czubek języka za dolne zęby,  zęby zsunięte,

wtedy wymowa uda się”.

Rytmiczny wierszyk szybko nauczył przedszkolaków poprawnie układać artykulatory mowy , aby dobrze wypowiedzieć głoskę „c”.

Kiedy dzieci wiedziały jak należy prawidłowo wypowiadać głoskę „c” przyszedł czas na zabawy fonacyjne.  Zagadki dotykowe, podczas których przedszkolacy za pomocą dłoni rozpoznawali i nazywali warzywa, owoce oraz słodycze, które ukryły się w czarodziejski worku, pozwoliły łatwo zapamiętać słowa, rozpoczynające się głoską „c”. Cebula, cytryna, cukier, cukierek to rzeczy, które zostały wykorzystane do zabaw z dziećmi.

Dobrze odgadnięte i nazwane produkty pozwoliły przejść do następnych zabaw jakimi były rytmy. Dzieci chętnie ustawiały się według podanej sekwencji z wybranym owocem lub warzywem zachowując odpowiedni schemat rytmu.

Taka zabawa pozwoliła dzieciom poznać zasady tworzenia rytmów, wydłużyć skupienie uwagi podczas pracy na rytmach, kształtować przynależności do grupy, a przede wszystkim ćwiczyć prawidłowe wypowiadanie głoski „c”  doskonaląc słuch fonematyczny. Zabawa na konkretach bardzo podobała się przedszkolakom.

W kolejnej części spotkania dzieci wykonały ćwiczenia grafomotoryczne , których celem było pokolorowanie wyznaczonych pół na kartce, dzięki czemu powstały kontury litery „c”.

Ostatnia , a zarazem najprzyjemniejszą częścią spotkania dotyczyła zabaw kulinarnych. Przedszkolacy razem z logopedą zrobili sok z cytryn. Mroźny dzień zachęcił każdego malucha do wypicia kubeczka zdrowych witamin, a słodka przekąska w postaci czekoladowego cukierka złagodziła kwasy smak.

Autor: Katarzyna Romsicka