Yakari- tym chłopcem może być każdy z was.

Onomatopeje – wyrażenia dźwiękonaśladowcze

Kolejny raz przedszkolacy z naszej szkoły wzięli udział w zajęciach z zakresu profilaktyki logopedycznej. Tematem spotkania były wyrażenia dźwiękonaśladowcze, do których wykorzystano odgłosy zwierząt.  Dzieci podczas przeprowadzonych zajęć miały możliwość wcielenia się w role swojego ulubionego bohatera - Yakari. Indiański chłopiec, który potrafi rozmawiać i rozumie mowę zwierząt stał się inspiracją do poprowadzenia zajęć. Przedszkolacy naśladowali odgłosy wybranych zwierząt, ich sposób poruszania się, a także wymyślali dialogi  zwierząt wykorzystując wyrażenia dźwiękonaśladowcze. Taka forma zabawy pozwoliła ćwiczyć u dzieci cały aparat artykulacyjny: oddychanie, fonację( głos), prozodię (melodię, akcent i rytm mowy), słuch fonematyczny, sprawność i koordynację narządów mowy, artykulację. W kolejnej części spotkania dzieci kolorowały obrazki ze zwierzętami, z których wykonały wspólny plakat. Na koniec zajęć przedszkolacy uczestniczyli w zajęciach relaksacyjnych, podczas których wysłuchali wierszy o wybranych zwierzętach autorstwa Jana Brzechwy.

Autor: Katarzyna Romsicka