Szkoła Podstawowa nr 3 im. bł. ks. S.W. Frelichowskiego w Chełmży

ul. ks. Piotra Skargi 1

87-140 Chełmża

tel. 535 123 374

e-doręczenia: AE:PL-57870-94436-VWCHF-22

sekretariat@sp3chelmza.szkolnastrona.pl

Wdech i wydech, czyli prawidłowe oddychanie u dzieci.

Zabawy i ćwiczenia oddechowe w przedszkolu.

Oddychanie jest naturalną, niezbędną do życia czynnością fizjologiczną. Jest także bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania aparatu artykulacyjnego. Oddech inaczej zwany respiracją to czynność fizjologiczna niezbędna do życia i nierozłącznie związana z  prawidłowym mówieniem. Istotne jest aby wdech i wydech przebiegały we właściwy sposób. Podczas wdechu nabieramy tyle powietrza ile potrzebujemy do wypowiedzenia frazy (wyrazu, zdania).

Przedszkolacy z naszej szkoły wzięli udział w pierwszych zajęciach z cyklu profilaktyki logopedycznej pt. " Igraszki logopedyczne smoka Szczepana". Tematem zajęć było oddychanie. Dzieci słusznie zaobserwowały, że nie zawsze prawidłowo oddychają.  Podczas zajęć praktycznych każdy przedszkolak miał możliwość obserwacji własnego ciała. Ciekawym zajęciem była zabawa w parch, na leżąco podczas której przedszkolacy obserwowali prace mięśni brzucha swoich kolegów i koleżanek w czasie oddychania. W kolejnej części  spotkania, dzieci wykonały szereg ćwiczeń, których celem było wydłużanie fanie wydechowej, pogłębienie oddechu oraz zwiększenie pojemności płuc, a także wyrobienie właściwego dla mowy toru oddechowego. Przenoszenie papierowych karteczek za pomocą słomki na papierowe talerzyki, dmuchanie balonów i  kolorowych piórek pokazało dzieciom jak ważne jest oddychanie i jak ciekawie można się bawić sterując strumieniem wydychanego powietrza.

Największe ważnienia na  dzieciach zrobiła zabawa pod tytułem " Burza na morzu" podczas, której dzieci próbowały za pomocą wydychanego powietrza przewrócić statek. Mimo wielu starań statek nie został przewrócony, ale zabawa była wspaniała.

Po zakończonym cyklu zabaw z oddechowych wszystkie dzieci wzięły udział w ćwiczeniach relaksacyjnych, które pozwoliły im odpocząć.  

Warto zaobserwować, w jaki sposób oddychają nasze dzieci podczas codziennych aktywności, spokojnych chwil relaksu, a także w czasie snu. Prawidłowy i najbardziej pożądany sposób oddychania to oddychanie żebrowo-brzuszne lub tzw. żebrowo-brzuszno-przeponowe. Ten typ połączonego oddychania uważany jest za najgłębszy i najwłaściwszy. Oddech ten charakteryzuje najwydatniejsza amplituda ruchów przepony, umożliwiająca głęboki wdech. Wydatna praca mięśni żeber gwarantuje prawidłowe podparcie oddechowe. W czasie mówienia powietrze wdychane jest głównie ustami a wydychane ustami lub nosem, w zależności od wypowiadanych dźwięków. Prawidłowy oddech podczas wypowiedzi to rytmiczny, szybki wdech, wykonany bez podnoszenia ramion, oraz powolny, długi wydech, podczas którego odbywa się wypowiedź.

 

Autor: Katarzyna Romsicka

NA GÓRĘ