Plany na rok szkolny 2018/2019

PROGRAM PRZEWIDZIANYCH DZIAŁAŃ LOGOPEDYCZNYCH NA ROK SZKOLNY 2018/2019

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W CHEŁMŻY

1.Karta Oceny Logopedycznej Dziecka- KOLD

W tym roku szkolnym przedszkolacy z oddziału zerowego oraz uczniowie klasy pierwszej zostali przebadani za pomocą KOLD. Karty Oceny Logopedycznej Dziecka jesttestem służącym do oceny najważniejszych obszarów mowy dziecka w wieku od 1 miesiąca życia do ukończenia 9 roku życia. Obecnie w Polsce dostępnych jest wiele logopedycznych narzędzi diagnostycznych, jednak najczęściej są to narzędzia niewystandaryzowane, czyli kwestionariusze badania. Ponadto dostępne narzędzia obejmują zazwyczaj jeden przedział wiekowy, najczęściej jest to okres przedszkolny, rzadziej wczesnoszkolny. Wiele narzędzi diagnostycznych skupia się głownie na diagnozie artykulacji pomijając inne istotne obszary mowy. Autorem testu jest dr Joanna Gruba. Narzędzie uzyskało pozytywną rekomendację Polskiego Związku Logopedów. Badanie KOLD-em obejmuje 12 grup wiekowych w następujących obszarach: rozumienie mowy, nadawanie mowy, reakcje słuchowe, narządy mowy, artykulację i sprawność narządów artykulacyjnych (od 2 roku życia) oraz umiejętności pragmatyczno-społeczne (od 3 roku życia). Konstrukcja testu umożliwia szybką i sprawną ocenę umiejętności dzieci w poszczególnych grupach wiekowych, a ustalenie norm rozwojowych pozwala na zorientowanie się, czy badane dziecko rozwija się w poszczególnych obszarach badania logopedycznego prawidłowo, czy wykazuje nieprawidłowości. Badanie KOLD-em daje logopedzie możliwość opracowania diagnozy opisowej, która powinna być platformą współpracy pomiędzy specjalistami zajmującymi się terapią dziecka, a także na opracowanie planu terapii dla dzieci z nieprawidłowościami w rozwoju mowy.

2. Profilaktyka z zakresu zajęć logopedycznych:

- prowadzenie zajęć z zakresu profilaktyki logopedycznej w oddziale zerowym naszej szkoły

pt. " Igraszki logopedyczne smoka Szczepana",

- przeprowadzenie zajęć warsztatowych z zakresu terapii logopedycznej i terapii zajęciowej wśród dzieci uczęszczających na zajęcia logopedyczne, terapii zajęciowej oraz wymagające zajęć dodatkowych w celu usprawniania różnych percepcji  wśród dzieci z oddziału zerowego i nauczania początkowego,

- przeprowadzenie imprez logopedycznych

Autor: Katarzyna Romsicka