Szkoła Podstawowa nr 3 im. bł. ks. S.W. Frelichowskiego w Chełmży

ul. ks. Piotra Skargi 1

87-140 Chełmża

tel. 535 123 374

e-doręczenia: AE:PL-57870-94436-VWCHF-22

sekretariat@sp3chelmza.szkolnastrona.pl

Przegląd logopedyczny

Dnia 11 czerwca br. w Szkole Podstawowej nr 3 w Chełmży odbył się Przegląd logopedyczny pt: Śpiewam, tańczę, recytuję, swoją buzię wciąż trenuję.  

  Całe spotkanie odbyło się w indiańskiej  scenerii. Tego dnia szkoła zamieniła się w indiańską wioskę, a zaproszeni goście i gospodarze byli Indianami.

Wymyślona oprawa artystyczna związana była z hasłem tegorocznego Europejskiego Dnia Logopedy, którego temat dotyczył komunikacji wspomagającej i alternatywnej - "Komunikowanie się nie tylko słowami …”

      Indiańskie sposoby komunikacji stały się inspiracją do podsumowania i prezentacji zdobytej wiedzy przez dzieci z zakresu komunikacji pozawerbalnej. 

      Zorganizowane spotkanie posiadało dwa zasadnicze cele: prezentację dzieci w zabawach i ćwiczeniach logopedycznych połączonych z różnymi metodami pedagogicznymi oraz prezentację prac dziecięcych na temat komunikacji pozawerbalnej.

 W przeglądzie wzięły udziały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 i Przedszkola Miejskiego nr 2 w Chełmży, oraz uczniowie z klas I-III wraz z oddziałem zerowym Szkoły Podstawowej nr 3 w Chełmży.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło dyrektorów przedszkoli oraz szkoły. Swoją obecnością zaszczycała nas pani dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 1 W Chełmży-  Dorota Górowska , pani dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 w Chełmży - Dorota Kurkowa oraz logopedzi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży panie: Halina Grudniewska i Małgorzata Kołpa. Nie zabrakło także,  gospodarzy Szkoły Podstawowej nr 3 w Chełmży: pani dyrektor Sylwii Kobusińskiej i Iwony Wierzbickiej oraz  pana Jacka Górtowskiego. Wszyscy dyrektorzy tego dnia byli indiańskimi wodzami, którzy razem z przedszkolakami i uczniami tworzyli indiańską wioskę.  

         W pierwszej części  spotkania dzieci zaprezentowały się w piosenkach i  wierszach, tańcach połączonych z gestem i zabawami paluszkowymi oraz opowieścią ruchową. Przedstawiony wachlarz zabawa i ćwiczeń oprócz  indywidualnych  i grupowych zajęć logopedycznych prowadzonych w  gabinecie logopedycznym  pokazywał realizowane w ciągu roku szkolnego metody i techniki wspomagające w rozwoju mowy dziecka.

W kolejnej części spotkania czekała na dzieci niespodzianka. Dyrektorzy placówek oświatowych pełniący tego dnia rolę wodzów opowiedzieli dzieciom indiańską bajkę wykorzystując japońska metodę Kamishibai. Taka forma przekazu bajki pozwoliła dzieciom na wielozmysłowy odbiór przekazywanej treści.

Podczas spotkania można było podziwiać galerię prac dziecięcych wykonach różnymi technikami na temat komunikacji pozawerbalnej.

Na koniec spotkania dzieci wzięły udział w  zabawach tanecznych przygotowanych prze panią Jolantę Bilską, która wraz ze swoim szkolnym kołem tanecznym zaprezentowała tańce do muzyki boliwijskiej.

Muzyczny akcent  indiańskich zabaw zakończył spotkanie logopedyczne, w którym nie zabrakło podziękowań, słodyczy i indiańskich okrzyków.

Autor: Katarzyna Romsicka

NA GÓRĘ