Europejski Dzień Logopedy 2018 w naszej szkole

W tym roku Europejski Dzień Logopedy odbył się 6 marca.  Hasłem tegorocznego EDL była „komunikacja wspomagająca i alternatywna…”.

Z tej okazji na terenie naszej szkoły odbyły się warsztaty logopedyczne, ma temat komunikacji pozawerbalnej, w których wzięły udział  dzieci z oddziału zerowego.

W pierwszej części spotkania przedszkolacy uczestniczyli w pogadance dotyczącej pracy logopedy. Wszystkie dzieci dobrze wiedziały na czym ona polega  i jak jest ważna w procesie rozwoju mowy. Dlatego też, przedszkolacy chętnie wzięli udział w ćwiczeniach, podczas których, zamienili sie na role ze swoim logopedą i poprowadzili wybrane zabawy z kolegami i koleżankami z grupy. Przedmuchiwanie piłeczek, przenoszenie kuleczek za pomocą słomki, naśladowanie odgłosów przyrody oraz zabawy usprawniające artykulatory mowy to tylko niektóre z przeprowadzonych zabaw przez naszych małych logopedów. Taka forma aktywności  bardzo spodobała się dzieciom i sprawiła im wiele radości.

W kolejnej części spotkania dzieci rozmawiały na temat komunikacji alternatywnej. W celu lepszego zrozumienia tematu przedszkolacy mieli za zadanie wyobrazić sobie, że do ich grupy przyjadą goście , którzy nie potrafią mówić. Dzieci musiały wymyśleć sposoby porozumiewania się z nimi. Przedszkolacy świetnie poradzili sobie z tym problemem.  Okazało się, że bariery komunikacyjne naprawdę nie istnieją. Dzieci za pomocą gestów, obrazków, symboli i odgłosów pokazy, że mówić można na różne sposoby. Pomysłowość  i twórczość przedszkolaków zasługuje na duże uznanie. W tej części spotkania dzieci wykonały także plakat pt. "Komunikowanie się nie tylko słowami...".

Następnie przedszkolacy udali się do gabinetu stomatologicznego na terenie naszej szkoły. Dzieci dobrze wiedzą jak ważne są zęby w procesie artykulacyjnym mowy, dlatego też uważnie słuchały jak należy o nie dbać i kiedy trzeba odwiedzać dentystę.

Po skończonej wizycie na dzieci czekała niespodzianka. Były to balony i zabawa przy muzyce. Warsztaty logopedyczne  zakończyły się ćwiczeniami relaksacyjnymi, które pozwoliły dzieciom odpocząć po wesołej  zabawie.

Autor: Katarzyna Romsicka