JESIENNY SPACER DO PLUSKOWĘS

W sobotę 8 października ruszyliśmy na piechotę do Pluskowęs. Mimo obaw, że pogoda może pokrzyżować nasze plany, wyprawa się udała.

Wędrowaliśmy wokół Jeziora Chełmżyńskiego, wykorzystując dla własnego bezpieczeństwa ścieżkę rowerową. Robiąc krótkie przerwy na złapanie oddechu, obserwowaliśmy otoczenie. Dzięki tym obserwacjom utrwaliliśmy przyrodnicze wiadomości o pagórkach, terenach równinnych i falistych oraz rynnach jeziornych.

W Pluskowęsach obejrzeliśmy (niestety zza ogrodzenia) XIX - wieczny pałac i park krajobrazowy z pomnikowymi drzewami. I tu znowu krótka lekcja - rozpoznawanie gatunków drzew. Nad jednym ze stawów w pobliżu pałacu zrobiliśmy sobie krótką przerwę na odpoczynek. Po dzisiejszej wycieczce wiemy już, jak wygląda pluskowęski zabytek oraz gdzie szukać w Chełmży kaplicy grobowej Kalksteinów, dawnych właścicieli wsi i pałacu.

Tekst i zdjęcia: Iwona Wierzbicka