Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - 2 kwietnia

Ten dzień został ustanowiony w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena,

Zapoznajcie się z informacjami o autorze, a następnie kliknijcie w link do padletu, w którym znajdziecie piosenki, bajki, quizy dotyczące twórczości tego słynnego baśniopisarza oraz quizy dotyczące bajek przez niego napisanych.

Zapraszam.

Hans Christian Andersen był duńskim baśniopisarzem i prozaikiem. Potomek ubogiej rodziny, od dziecka marzył o karierze aktorskiej, jednak nie dość atrakcyjne warunki fizyczne uniemożliwiły mu realizację planów. Twórczość literacką zaczął jako nastolatek, ale swoje pierwsze dojrzałe dzieło, Improwizator (1835), napisał w wieku 30 lat. Była to powieść o karierze biednego dziecka, które mimo osiągniętych sukcesów nie potrafi uwolnić się od kompleksu niskiego pochodzenia. W 1835 ukazał się pierwszy zbiorek baśni Andersena. Źródłem inspiracji były dla pisarza: folklor, jak w Krzesiwie (1835), Księżniczce na ziarnku grochu (1835) i Świniopasie (1841); Baśnie tysiąca i jednej nocy, jak w Latającym kufrze (1839); oraz tradycja hiszpańska – Nowe szaty cesarza (1837), Królowa śniegu (1844) i Brzydkie kaczątko (1843) . Ostatni z wymienionych utworów odczytano jako metaforę losu samego pisarza, który podsumował baśń w słowach: “Nieważne, że urodziłem się na kaczym podwórku, ważne, że wyklułem się z łabędziego jajka”. Baśnie Andersena stały się ulubioną lekturą dla dzieci i dorosłych.

Link do padletu: https://padlet.com/katarzyna12021972/Bookmarks

Miłej zabawy