Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jest to doroczne święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Data Światowego Dnia Ksiązki i Praw Autorskich została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. Tego dnia zmarł m. in. WilliamSzekspir.

Historia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Polsce sięga już 2008 roku. W ramach święta 23 kwietnia wiele bibliotek, księgarni przygotowuje różne atrakcje promujące literaturę i dorobek pisarzy.Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.

Ja też przygotowałam dla was ciekawostkę w aplikacji genially, w której znajdziecie różne propozycje: piosenki, bajki, ciekawostki i quizy. Zachęcam do klikania we wszystkie ruszające się w prezentacji ikony i obrazki.

Oto link, w który należy wejść: https://view.genial.ly/6048a503f7c5bd0d75e641cc/presentation-miedzynarodowy-dzien-ksiazki

Życzę przyjemnej zabawy.

Autor: K. Siebert